Peregrynacja obrazu

 

 

 

 

 

 

31 marzec 2012 roku, sobota, ostatni dzień peregrynacji obrazu Matki Boskiej Z Guadalupe prowadzonej przez Rycerzy Kolumba naszej rady w Rudzie Śląskiej. Dziś obraz odjechał do klasztoru sióstr zakonnych w Katowicach Panewnikach. Pora na krótkie zebranie w całość tych ważnych ośmiu dni. A wiec zaczynając od poprzedniej soboty. Obraz przybył do naszej parafii w Rudzie Śl  dzielnica Ruda Południowa parafia św. Piusa X, a wiec:

 

 

 

Sobota (foto)

Uroczyste wprowadzenie obrazu od samochodu-kaplicy w procesji do kościoła p.w. św. Piusa X punktualnie o godz. 16.00. Następnie czuwanie prowadzone przez ks. proboszcza, a od godziny siedemnastej przez naszego brata Daniela Zuśkę, który zrobił to jak zwykle wspaniale. Następnie o godzinie osiemnastej uroczysta msza św, pod przewodnictwem arcybiskupa Damiana Zimonia, który nieustannie wspiera Rycerzy Kolumba, a po niej czuwanie aż do Apelu Jasnogórskiego
o 21.00

 

Niedziela

W niedzielne przedpołudnie Obraz Matki Boskiej dotarł do Katowic, gdzie dokładnie w południe w uroczystej procesji przewodzonej przez arcybiskupa Wiktora Skworca, wprowadzony został do prezbiterium. kościoła katedralnego. Następnie uroczysta msza św.. Po mszy św. Czuwanie, rozważanie poprowadziła grupa modlitewna Rafael. O godzinie 15.00 odbyła się uroczysta msza św. na której Arcybiskup Wiktor Skworc ustanowił 240 nowych szafarzy. Po tej mszy św, wśród bardzo wielu osób, którzy przybyli na tą uroczystość w ciszy i skromności otoczona tylko kilkoma Rycerzami Kolumba,, obraz został wyprowadzony z Katedry, aby udać się do Siemianowic Śl. Tam w najwyższym szacunkiem został przyjęty przez wszystkich księży parafii pod wezwaniem św. Krzyża. Obraz ten pozostał do dnia następnego.

 

Poniedziałek

Niespodziewanie wielkie zainteresowanie jakie spotkało obraz Matki Bożej z Guadalupe ucieszył wszystkich. Ksiądz proboszcz namawiał do zaangażowanie się w „duchową adopcje dziecka poczętego". Spotkało się to z dużym odzewem. Po mszy św kilkadziesiąt osób złożyło przysięgę a swoje deklaracje przekazali na ręce rycerzy kolumba, które to zostaną przesłane na Jasną Górę. W pięknej oprawie obraz zostało odprowadzony do samochodu-kaplicy skąd udał się do kaplicy kościoła w Rudzie Śl. Wirku, aby następnego dnia peregrynować w tej parafii.

 

 

Wtorek  (foto)

O godzinie 14.00 w uroczystej procesji ze sztandarem Rycerzy Kolumba samochodu-kaplicy wjechał przed główne wejście do kościoła. Tam przy śpiewie „ O Maryjo witam cię...” został wprowadzony. Następnie rozpoczęła się adoracja obrazu, która trwała aż do godziny 18.00 do rozpoczęcia uroczystej mszy św. Szczególnie głęboka i intymną adorację była prowadzona przez rekolekcjonisty ks. dr Antoniego Bartoszka w której uczestniczyły małżeństwa oczekujące i pragnące potomstwa za wstawiennictwem swej patronki. Po mszy św. Obraz został wyprowadzony uroczyście do kaplicy.

 

Środa

 

Do niewielkiej parafii w Bujakowie obraz dotarł o godzinie 17.00. Skromna parafia przywitała nas serdecznie. Parafia której patronuje Matka Boska Bujakowska znana jest na całym śląsku jako patronka środowiska naturalnego. Odbyło się uroczyste nabożeństwo maryjne a potem msza św. To nie tylko była możliwość nawiedzenia cudownego obrazu , ale także zaprezentowanie Rycerzy Kolumba. Obraz pozostał w Bujakowie do dnia następnego.

 

 

Czwartek

Popołudnie przywitało nas deszczem, ale ku naszemu zdziwieniu ( a może i nie ) w momencie uroczystego wynoszenia obrazu z kościoła na parę minut deszcz przestał padać. Nasz brat Rysiek jest przekonany ze to nie przez przypadek. O 17.15 dotarliśmy do Rudy Śl Orzegowa, gdzie już czekał wypełniony kościół. Wspaniała homilia wygłoszona przez ks. Zdzisława Pławeckiego na mszy św. O osiemnastej praktycznie w całości poświęcona była cudownemu obrazowi poparta własnym doświadczeniem z pielgrzymki do sanktuarium. Po apelu jasnogórskim o 21.00 obraz został przeniesiony do domu formacyjnego sióstr Elżbietanek.

 

 

Piątek

Punktualnie o 17.15 obraz zawitał przed sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śl dzielnicy Ruda. Parafianie na czele z ks. Dziekanem Adamem Brzyszkowskim niezwykle radośnie, a przede wszystkim z głęboką wiarą uczcili nawiedzenie obrazu Matki Boskiej z Guadalupe. Adoracja wraz ze mszą św. trwała do apelu jasnogórskiego...

 

Sobota

... by od 8.30 dnia następnego wznowić adorację. Na zakończenie peregrynacji w sanktuarium odprawiona została msza święta o godzinie 11.00 po której obraz odjechał do sióstr w Katowicach Panewnikach

 

... a dodatkowo w czwartek

 

12 kwietnia obraz Matki Bożej z Guadalupe zawędrował jeszcze dodatkowo do parafii w Tychach pod wezwaniem Narodzenia Jana Chciciela w dzielnicy  Cielmice. Dotarliśmy, pomimo duzych utrudnień drogowych o godz 17.00. W kościele przywitał nas ks proboszcz wraz z wiernymi którzy dość licznie przybyli by przywitac obarz Matki Bożej. do 18.00 było wprowadzenie czyli historia obrazu, obecność Rycerzy Kolumba przeplatane modlitwami, a potem uroczysta msza św. Po mszy św rózaniec i cicha adoracja az do 20.30 gdzie odśpiewane zostały godzinki ku czci Mataki Bożej. Punktualnie o 21.00 uroczyście zaśpiewaliśmy apej jasnogórski i pożegnaliśmy obraz. Wyraźnie było wyczuc obecność Matki Bożej wśród wiernych oraz ich głebokie zaangażowanie modlitewne.

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w te dni, a szczególnie ks. proboszczowi Andrzejowi Nowarze za pomoc w transporcie.

 

Plan Peregrynacji24 marca - Parafia św. Piusa X

1.
Przywitanie Obrazu Matki Bożej z Guadalupe godz - 16
2. Czuwanie do godz. 17-tej prowadzi ks. proboszcz
3. Czuwanie od godz. 17-tej do 18-tej prowadzą Rycerze
4. Msza św. o godz. 18-tej
5. Czuwanie do godz. 21 - zakończone Apelem

25 marca

1.
Pożegnanie Obrazu Matki Bożej z Guadalupe między godz.10 a 10.30

Udział Rycerzy

1.
Przewóz Obrazu 5/7 osób
2. Czuwanie - wszyscy Rycerze ( prowadzący Różaniec - 6 osób )
3. I,II czytanie, Psalm responsoryjny, modlitwa wiernych - 4 osoby

25 marca - Katedra Chrystusa Króla

1.
Przywitanie Obrazu Matki Bożej z Guadalupe - godz.11.30
2. Msza św. godz. 12
3. Czuwanie do godz. 16
4. Pożegnanie Obrazu godz.16

Udział Rycerzy

1.
Przewóz Obrazu - 5/7 osób
2. Czuwanie i udział w uroczystościach - wszyscy Rycerze

25 marca - Parafia św. Krzyża w Siemianowicach

1.
Przywitanie Obrazu Matki Bożej z Guadalupe - godz. 17
2 .Msza św. godz.17
3. Czuwanie

26 marca

1.
Pożegnanie Obrazu godz.

Udział Rycerzy

1.
Przewóz Obrazu - 5/7 osób
2. Udział w uroczystościach -

26 marca

1.
Wieczorem - Adoracja Rycerzy z rodzinami - w dolnym kościele św. Piusa X

27 marca - Parafia św. Wawrzyńca w Wirku

1.
Przywitanie Obrazu Matki Bożej z Guadalupe godz.14.00

2. 14.00-15.00 czuwanie Legion Maryji

3. 15.00-16,00 czuwanie mieszkańców osiedli Lecha , Westerplatte, szyb Andrzeja

4. 16.00-17.00 czuwaie mieszkańców osiedli Jankowskiego, Osiedlowej, Paderewskiego

5. 17.00-19.00 czuwanie Rycerzy Kolumba

6.  Msza św. godz. 18


28 marca

1.
Pożegnanie Obrazu godz.16.30

Udział Rycerzy

1.
Przewóz Obrazu 5/7 osób
2. Udział w uroczystościach - wszyscy Rycerze

28 marca Parafia Bujaków

1.
Przywitanie Obrazu Matki Bożej z Guadalupe godz. 17
2. Msza św. godz.17
3. Czuwanie

29 marca

1.
Pożegnanie Obrazu godz. 17

Udział Rycerzy

1.
Przewóz Obrazu 5/7 osób
2. Udział w uroczystościach

29 marca - Parafia św. Ducha w Orzegowie

1.
Przywitanie Obrazu godz.17.30
2. Msza św. godz. 18
3. Czuwanie

30 marca

1.
Pożegnanie Obrazu godz.17.30

Udział Rycerzy

1.
Przewóz Obrazu 5/7 osób
2. Udział w uroczystościach

30 marca - Sanktuarium św. Józefa

1.
Przywitanie Obrazu godz.17.50
2. Msza św.godz.18
3. Czuwanie do godz.20

31 marca

1.
Czuwanie
2. Zakończenie Peregrynacji w Sanktuarium św. Józefa o godz.11-tej Msza św.

Udział Rycerzy

1.
Przewóz Obrazu 5/7 osób
2. Udział w uroczystościach - wszyscy Rycerze


Zacni Bracia

W związku ze zbliżającą się Peregrynacją Obrazu Matki Bożej z Guadalupe w dniach 24-31 marca 2012r.
Przedstawiam program przygotowania się Braci Rycerzy do tej uroczystości.
Propozycja:
1. Główne uroczystości przyjęcia i Peregrynacji Obrazu Matki Bożej z Guadalupe odbędą się w Parafii św .Piusa X w Rudzie Śląskiej i Katedrze w Katowicach.
Proszę Braci Rycerzy mieszkających poza naszą parafią o skontaktowanie się ze mną.
2. Przeprowadzic Spotkania Modlitewne połączone z wyświetleniem filmu w parafiach, które zaszczyci Peregrynacja Obrazu Matki Bożej .
3. Braci należących do innych parafii proszę,aby razem z proboszczami zainteresowanych parafii ustalili termin Peregrynacji.
4. Jeżeli jest możliwe proszę ustalic termin do dnia 18 grudnia br. gdyż w niedziele po inicjacji chcemy w/w terminy zatwierdzic i zamieścic na stronie internetowej.
5. Prośba do wszystkich:
potrzebny ochotnik do udokumentowania (fotografie,video-filmowanie) materiał będzie przydatny do opracowania kalendarza Braci Rycerzy na 2013 r. i / lub płyta dvd.
6. Potrzebny będzie samochód najlepiej Van lub Furgon do godnego przewozu obrazu.

Przypominam Braciom, że 12 grudnia przypada św. Matki Bożej Z Guadalupe Patronki i Obrończyni życia poczętego - zachęcam wszystkich
do modlitwy za dzieci poczęte nienarodzone.

Z braterskimi pozdrowieniami
Józef Belski